Aktualności
16 kwiecień 2015
Pierwsza mapa potrzeb zdrowotnych opracowana przez resort zdrowia ma pojawić się 1 kwietnia 2016 r. To oznacza, że w bieżącym i na początku przyszłego roku polskie lecznice mogą mieć poważne problemy ze skutecznym ubieganiem się o fundusze unijne. Warunkiem akceptacji wniosków o dotacje z UE jest m.in. potwierdzenie ich zasadności właśnie w oparciu o mapy. Resort zdrowia przyznaje, że
w tym roku szansa na przygotowanie takich dokumentów możliwa jest jedynie w kardiologii i onkologii.
Chociaż resort (Ministerstwa Zdrowia) ma świadomość, że mapy są potrzebne żeby uruchomić środki unijne, to nie ma możliwości,
by powstały wcześniej niż za rok.
Kwestie tworzenia regionalnych map potrzeb zdrowotnych reguluje ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z przepisami, za ich przygotowanie są odpowiedzialni wojewodowie.
Ustawa wskazuje, że to NIZP-PZH ma odpowiadać za tworzenie projektu map dla każdego województwa, dzięki czemu ma zostać wypracowany jednolity model map przygotowany w oparciu o wiedzę ekspercką. Dopiero na podstawie takiego projektu opracowywany będzie ostateczny dokument, czyli tzw. mapa.
Regionalna mapa potrzeb zdrowotnych ma składać się z części opisujących sytuację demograficzną
i epidemiologiczną, stan infrastruktury medycznej oraz jej wykorzystanie, jak również prognozę potrzeb zdrowotnych. Każda mapa ma odnosić się do poziomów – od krajowego, wojewódzkiego do powiatowego.
W poszczególnych województwach nadal brakuje miarodajnych danych niezbędnych do tworzenia map regionalnych, m.in. dotyczących epidemiologii czy liczby lekarzy. Informacje te są wprawdzie gromadzone, ale według rożnych metodologii, a sporo danych przygotowywanych przez GUS, które są bardzo istotne, jest objętych tajemnicą statystyczną (sic !).
Kiedy powstaną regionalne mapy, wrócą do NIZP-PZH w celu stworzenia ogólnopolskiej mapy potrzeb zdrowotnych. Za rok ma pojawić się pierwsza mapa przygotowana przez resort zdrowia; będzie dotyczyć lecznictwa szpitalnego i ma obowiązywać przez kolejne 3 lata.
Projekty map przygotowane przez NIZP-PZH mają być gotowe jeszcze w listopadzie br. Dążeniem resortu jest, aby analizy w zakresie potrzeb zdrowotnych z poszczególnych województw były przedstawione do konsultacji na na przełomie 2015 i 2016 roku.