POWRÓT DO POPRZEDNIEJ STRONY

Dotacje 2014 – 2020

Nowa perspektywa finansowa UE na lata 2014-2020 wiąże się ze sporymi zmianami w zakresie reguł pomocy publicznej, które
w znaczącym stopniu determinują możliwość pozyskania dofinansowania przez przedsiębiorców, jak i jego atrakcyjność.

Niestety w zakresie wsparcia na nowe inwestycje przedsiębiorstw (tzw. pomoc regionalna), nastąpi znaczące pogorszenie warunków uzyskiwania wsparcia w porównaniu do okresu 2007-2013. Podstawowa zmiana to obniżenie (wyrażonych procentowo) maksymalnych pułapów dofinansowania.

mapa

W nowej perspektywie 2014-2020 zyska na znaczeniu tzw. pomoc horyzontalna na ochronę środowiska i energetykę, co wynika m.in.
z faktu wyłączenia sektora energetycznego z reguł pomocy regionalnej. Oznacza to, że efektywne wsparcie dla tego sektora ulegnie obniżeniu, ponieważ reguły wyliczania wsparcia w przypadku pomocy horyzontalnej są dużo mniej korzystne (dofinansowane będą tylko „dodatkowe” koszty niezbędne do osiągnięcia efektu ekologicznego, a nie cała inwestycja). Mocno ograniczone zostanie także wsparcie dla „konwencjonalnej” energetyki.

Zmiany w pozostałych rodzajach pomocy publicznej to:

  • Pomoc de minimis– limit pomocy pozostaje co prawda niezmieniony (co do zasady 200 tys. EUR na 3 lata), ale będzie on odnoszony nie do pojedynczego przedsiębiorstwa, ale do grupy podmiotów powiązanych, co w konsekwencji może oznaczać istotne ograniczenie (zwłaszcza w przypadku grup kapitałowych);
  • Pomoc horyzontalna na B+R- odstąpiono od konieczności zwrotu dofinansowania w przypadku wygospodarowywania przychodów z prototypów;
  • Pomoc horyzontalna na szkolenia– zrezygnowano z podziału na szkolenia specjalistyczne i ogólne.
error: Copyright eurodoradca sp. z. o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.