Stopień szczegółowości poszczególnych części biznesplanu zależy od wielu czynników, m.in. przeznaczenia (kredyt, dotacja, inwestor, itp.), wielkości inwestycji, czy jej złożoności. Zazwyczaj więc, instytucja żądająca biznesplan, określa pewne ramy i treści, które wymaga od tego dokumentu. Zdarzają się biznesplany sporządzone na kilku stronach, ale również na kilkuset. Nasza oferta obejmuje opracowanie kompletnego biznesplanu, jak również jego elementów.
W razie potrzeby pomagamy w opisaniu procesów biznesowych, definiowaniu strategii marketingowej czy opracowaniu szczegółowych planów marketingowych przedsięwzięcia.
Jednym z istotniejszych etapów tworzenia Biznesplanu jest analiza podstawowych sprawozdań finansowych, będąca częścią analizy finansowo-majątkowej, której celem jest ustalenie:
Analizy finansowej przedsiębiorstwa stanowiącą istotę Biznesplanu dokonuje się wykorzystując dane historyczne z kilku ostatnich lat zawartych w następujących sprawozdaniach finansowych:
Prognozę ww. sprawozdań finansowych sporządzamy w oparciu o planowane przez Inwestora inwestycje oraz sposoby przeznaczenia wypracowanego zysku, uwzględniając przy tym stosowne prognozy makroekonomiczne. Na podstawie prognoz sprawozdań finansowych dokonujemy kompleksowej analizy wskaźnikowej przedsiębiorstwa a następnie z wykorzystaniem Analizy SWOT identyfikujemy jego mocne i słabe w celu określenia szans i zagrożeń płynących z otoczenia rynkowego.
Wskaźniki finansowe takie jak NPV, IRR oraz analizę płynności, rentowności, zadłużenia, można przeprowadzić po uzyskaniu prognoz dotyczących przyszłych przychodów i kosztów. Prognoza dotycząca kosztów powstaje w trakcie prac nad planem techniczno-organizacyjnym, w którym tworzone są kosztorysy inwestycji oraz przewidywania odnośnie przyszłych wydatków. Część kosztów może także wynikać z części marketingowej biznesplanu.
Potencjalni inwestorzy, banki, czy eksperci kwalifikujący projekty do dofinansowania rozpoczynają ocenę tak naprawdę od końca.
Pierwszą informacją, która jest sprawdzana to wartość NPV oraz IRR (wskaźniki analizy finansowej). Są to wartości, które mówią o przewidywanej opłacalności przedsięwzięcia. W kilku liczbach znajduje się odpowiedź na pytanie czy warto w dane przedsięwzięcie zainwestować. Cały biznesplan daje natomiast odpowiedź- w jaki sposób ta prognozowana opłacalność zostanie uzyskana.
Nasze opracowania pomogą Państwu nie tylko w ubieganiu się o dofinansowanie ze środków pomocowych Unii Europejskiej lecz także w tworzeniu adekwatnej do Państwa możliwości strategii rozwoju przedsiębiorstwa, czy też na potrzeby oceny zdolności kredytowej w procesie obiegania się o kredyt inwestycyjny.
W przypadku ubiegania się o dotacje, struktura biznesplanu dostosowywana jest do obowiązującego szablonu instytucji Zarządzającej.